דלג לתוכן הראשי

למה לטרוח לעשות בדיקת משתמשים?


מבחן המשתמשים הוא דרך מצוינת לקבל טעימה מהיום בו המוצר שלכם יהיה בשוק, ולראות איך לקוחות אמתיים מגיבים אליו. מומלץ לערוך 5 ראיונות, אחד בשעה, שיעזרו לכם לחזות מראש איך הרעיון, הקונספט או המוצר שלכם יתקבלו בשוק אליו אתם מכוונים. למרות שזו לא התלבטות קשה אם לערוך מבחן משתמשים, בדיזיין ספרינט מוקדש יום שלם למבחני משתמשים וניתוח משובים.  


יום שלם?!

הסיבה שאנחנו מקדישים יום שלם למבחני משתמשים היא שאנחנו באמת רוצים לעזור ללקוחות שלנו לקבוע את נחשקות המוצר שלהם לפני שהם משקיעים זמן, כסף, ואנרגיה בפיתוח מלא. לפני תחילת הריאיון כדאי לזכור שמייקל מרגוליס, חבר בחקר UX ב-GV, מדגיש שהמבחנים עוזרים לנו לראות דברים דרך עיני המשתמשים, ובעצם להבין את התנהגותם. אתם לא מבקשים פתרונות מהמשתמשים, אלא נעזרים בראיון חמשת השלבים בשביל להבין את התגובות והתחושות של המשתמשים שלכם.

השלב הראשון – ברכת שלום ידידותית

השלב הראשון של הריאיון נקרא ״ברכת שלום ידידותית״. שלב זה מתמקד בעיקר בלהרגיע את המשתמשים. יש לתאר את התהליך של הריאיון ולתאם ציפיות ובכך להסיר מהמשתמשים פחדים, חוסר וודאות, ולחץ. בשלב הזה, אתם צריכים לתת פרטים על הפרויקט ולהזכיר למשתמשים למה הם נבחרו. לפני שממשיכים, כדאי להודות להם על כך שהציעו את נקודת המבט הייחודית שלהם.

השלב השני – הכירו את המשתמש שלכם

הצעד הבא הוא לשאול את המשתמשים על חוויות עבר, דעות, דאגות, ורצונות שלהם. השאלות מאפשרות ללמוד עוד על המשתמשים ואיך הם ניגשים למוצר שלכם. מייקל מרגוליס מאמין שהשאלות על התנהגויות קיימות, מטרות, וצרכים מספקות הבנה של דפוסי ההתנהגות של הלקוחות שלכם, דבר שיכול להיות מועיל מאד להמשך פיתוח המוצר. 

השלב השלישי – מה זה המוצר הזה?

השלב השלישי בתהליך מבחן המשתמשים הוא להציג את האבטיפוס. נסו להציג אותו בצורה שגורמת למשתמש להרגיש פתוח וחופשי לתת משוב כנה. אנחנו ממליצים להגיד למשתמשים שלא אתם יצרתם אותו (גם אם כן), כך שהם לא יחששו להעליב אתכם או לשבח אתכם. לאחר מכן הסבירו בפשטות את המוצר וציינו שבגלל שמדובר באבטיפוס, לא הכול יעבוד בצורה מושלמת. לבסוף, הסבירו שאין תשובות נכונות ולא נכונות והזכירו שכל משוב מתקבל בברכה. תנו להם להרגיש בנוח!

השלב הרביעי – העמידו למבחן!

השלב הרביעי הוא מבחן האינטראקציה בין המוצר למשתמש. השלב הזה נקרא ״משימות״, כי אתם נותנים למשתמש משימות שמגיעות עם מספר שאלות. החלק החשוב ביותר בשלב זה הוא לעודד את המשתמש לחשוב בקול רם. בשביל לעודד אותם, יש לשאול שאלות פתוחות שיגרמו להם לבטא את מה שהם מרגישים באופן טבעי,  ולהימנע מלשאול שאלות שיכוונו לכיוון מסוים. במקום לשאול שאלות של כן/לא, בקשו מהמשתמשים לשתף אתכם בדברים שהם אוהבים במוצר, דברים שהם שונאים בו, דברים שמבלבלים אותם, או דברים שתופסים את תשומת ליבם במיוחד. בשלב זה של התהליך, אתם תרצו שהמשתמשים יעשו את מרבית הדיבורים. אתם תרצו שהם יבטאו את מה שהם רואים ואת הפרשנות שלהם לדברים. בגדול, העבודה העיקרית שלכם בשלב הזה הוא לתת הדרכה מאד כללית שתניע את המשתמש לכיוון המוצר, תוך כדי שאתם מאפשרים להם לחלוק את המחשבות והרגשות שלהם בצורה חופשית. 
דאגלס פרגוסון, מומחה בדיזיין ספרינט וחדשנות אמר: ״אני רואה פעמים רבות בהן מראיינים מתמקדים בשימושיות. אתם תשיגו תובנות הרבה יותר מעמיקות אם תתמקדו בנחשקות של המוצר.״ אם תתנו למשתמש לתקשר את מה שהוא מרגיש, אתם תקבלו משוב מעמיק לא רק על שימושיות המוצר, אלא גם על התאמתו לשוק. 

השלב החמישי – שקפו את הראיון

הסוף של הריאיון הוא שיקוף על התהליך. בשלב זה המשתמשים יעזרו לכם לפרש את המשוב. אתם תשמעו קצת תובנות אחרונות ותבינו את התחושות הכלליות של המשתמשים כלפי המוצר שלכם. דוגמא טובה לשאלה שתוכלו לשאול את המשתמשים תהיה: ״איך תסבירו את האבטיפוס בעצמכם ומה תשנו?״ לסיום, הודו למשתמשים על שהקדישו מזמנם ועל פתיחותם במהלך הריאיון.

סיכום:

ראיון חמשת השלבים שונה מאד מתהליכי ראיונות קונבנציונליים. סוג הריאיון הזה נותן יותר במה ללקוחות ולתובנות שלהם ופחות לתשובות ופתרונות לשאלות ספציפיות. בכך שמאפשרים ללקוחות לחשוב בקול רם ולהרגיש חופשיים לבטא כל דבר, הסיכוי לגלות דברים לא צפויים גדל. מרגוליס באמת תופס את הערך של הריאיון המתקדם הזה בכך שהוא מסביר שיש להתמקד במטרות, אבל בו זמנית גם להבין שמטרות משתנות. עכשיו אתם מוכנים לערוך את ריאיון חמשת השלבים!תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

ניהול דיון – האומנות של להשתיק אנשים כדי שישמעו אותם

להנחות דיזיין ספרינט, פגישה, או סדנה זו משימה קשה. אתם צריכים גם לשלוט במתרחש וגם ולהשיג מטרות. אתם צריכים לשמור על אנרגיות גבוהות בחדר ולהישאר מרוכזים לאורך כל התהליך. בשביל להשיג את האיזון בין אנרגיות חיוביות וריכוז גבוה, תצטרכו ללמוד איך להיראות בעלי סמכות וביטחון עצמי ובו זמנית גם נינוחים ואמינים.

למה בריינסטורמינג (סיעור מוחין) הוא בזבוז זמן למנהלי מוצר, ומה אפשר לעשות

״בואו נעשה בריינסטורמינג״ הוא אחד מהמשפטים הפחות אהובים עליי. איכשהו, כשמכריזים על זה, אני יודע שאני נכנס לעוד פגישה של שטויות אינסופיות שמסתכמות בסוף... בעוד בריינסטורם. 
אבל אתם לא צריכים לסמוך רק עלי. מחקרים רבים מוכיחים את זה. למשל, בשנת 2010 באוניברסיטת סירקיוז ערכו מחקר על-800 צוותים שנקרא ״אובדן יעילות בקבוצות בריינסטורמינג: אינטרגרציה מטא-אנליטית.״ Productivity Loss in Brainstorming Groups) A Meta-Analytic Integration). התוצאות של המחקר הראו כי הועלו יותר רעיונות מקוריים כשמשתתפי המחקר עבדו לבד ולא דיברו אחד עם השני. המחקר גם הסיק כי לבריינסטורמינג יש השפעה שלילית על יעילות, בעיקר בצוותים גדולים. 
במאמר של Harvard Business Review, ״הסיבה שבריינסטורמינג קבוצתי הוא בזבוז זמן״, מציג תומאס צ׳אמורו-פרמוזיק מספר סיבות: 
בטלה חברתית: אנשים נוטים להתאמץ פחות כשהם עובדים בקבוצות בהשוואה לעבודה לבד. 
חרדה חברתית: אנשים חוששים כיצד אחרים יקבלו את הרעיונות שלהם, דבר המשפיע באופן שלילי על הביצועים שלהם ויכולתם להגות רעיונות יצירתיים. 
רגרסיה לממוצע: כאשר אנשים עם יכולות שונות עובדים יחד, ישנ…